Máme radi Slovensko, hlavne mesto Košice!

Zdenka Košová

MČ Košice Sever, kandidátka na poslankyňu MČ

Hlavná téma

Posilnenie občianskej spoločnosti a komunít v meste

Vzdelanie

Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach, Katedra sociálnej práce

Zamestnanie

Kultúrny mediátor

Vek

46

Hobby

chalupárčenie, záhrada, bylinky, varenie, kultúra a umenie, cestovanie

Narodila som sa v Košiciach. Absolvovala som študijný odbor Sociálna práca na Filozofickej fakulte UPJŠ
v Košiciach. Mám 15.ročnú prax v oblasti sociálnej práce , komunitnej práce a kultúrnej mediácii. „Začínala som veľmi dobrodružne – dvojročným výkonom profesie na košickom sídlisku Luník IX. Hodnotím to ako výbornú skúsenosť. Patrila som k prvým komunitným pracovníkom, ktorí na tomto sídlisku začali pôsobiť v novootvorenom komunitnom centre.


V roku 2009 som dostala možnosť stať sa členkou tímu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 n.o. Od roku 2013 pôsobím na pozícii kultúrnej mediátorky pre Košické kultúrne centrá K13. Je to veľmi zaujímavá a kreatívna práca. Pôsobím na rôznych košických sídliskách, no najmä na sídlisku KVP a sídlisku Terasa, kde som zodpovedná za chod Výmenníka Obrody a Výmenníka Wuppertálska ktorý je známy nádhernou komunitnou záhradou.

Pôsobím ako lektorka v rôznych environmentálnych projektoch, napr. BylinKE, BylinkART, Herbár, Bylinková škôlka, Otvorená záhrada. Práve v Otvorenej záhrade vykonávam pracovné terapie pre hendikepovaných. Mojou cieľovou skupinou sú komunity v širšom okolí, deti, mládež, rodiny, ľudia s rôznym hendikepom, záhradkári, ekoaktivisti, umelci a iní.

Darí sa mi prinášať nové impulzy do prostredia klasických sídliskových komunít, podporovať pozitívne sociálne zmeny. Spolupracujem s rôznymi inštitúciami, mestskými časťami, materskými, základnými, strednými aj vysokými školami či s rôznymi neziskovými organizáciami.